Важливість врегулювання відходів електрообладнання та батарей

ВВВВВВВБатарейки https://uploads-ssl.webflow.com/59b1563362e33f0001eb0f9c/5d10e1ef0442bf7c573d800f_%D0%A0%D1%96%D0%B7%D0%BD%D1%96%20%D1%82%D0%B8%D0%BF%D0%B8%20%D0%B1%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B8%CC%86%D0%BE%D0%BA.JPG

        Народні депутати у Верховній раді зареєструвати два законопроєкти, що врегульовують відходи електричного та електронного обладнання та відходи батарей та акумуляторів.

        Ці ініціативи доповнюють проєкт Рамкового закону "Про управління відходами" №2207-1. Це є ще одним важливим кроком до європейської системи управління відходами.

        Батарейки, в залежності від складу, містять важкі метали: кадмій, свинець, літій та ртуть. Коли батарейка потрапляє на сміттєзвалище, її оболонка з часом руйнується і всі хімічні елементи потрапляють у навколишнє середовище. Цинк розчиняється в землі і забруднює ґрунтові води. Хлор – агресивна речовина, яка буде реагувати з іншими активними речовинами. Влітку батарейки разом із загальним сміттям тліють або горять, при цьому виділяються важкі метали в атмосферне повітря. Одна пальчикова батарейка забруднює 20 кв. м ґрунту глибиною 5 м, який на наступні 50 років стає непридатним для сільського господарства через високий вміст важких металів. Ця площа у лісовій зоні становить територію проживання двох дерев, двох кротів і одного їжака. Важкі метали просочуються у ґрунтові води, вода потрапляє у річку, а потім у наші будинки".

 

Пов’язане зображення

 

       Проблема неврегульованості відходів електричного та електронного обладнання, а також використаних батарей та акумуляторів підіймалася в Україні неодноразово. Особливо на сполох б'ють екологи, наводячи жахливу статистику вбивчої дії хімічних речовин, які містять батареї.

       Проєкти законів №2352 "Про батареї і акумулятори" та №2350 "Про відходи електричного та електронного обладнання" є частиною секторального законодавства, яке має бути впроваджено разом із Рамковим законом "Про управління відходами".

        Обидва законопроєкти тримаються на двох стовпах європейського екологічного права: принципі "забруднювач платить" та механізмі розширеної відповідальності виробника (РВВ). Тобто виробник повинен подбати про долю продукції після того, як його продукт був куплений, тобто коли перетворився на сміття. Саме від належної роботи РВВ залежатиме наскільки швидко Україна вбереже воду, ґрунти та повітря від небезпечних сполук, які є у використаних батарейках і батареях з акумуляторами.

       Основні обов'язки організацій РВВ - збирання та приймання відповідних відходів від кінцевих споживачів, підготовка до повторного використання і оброблення, зменшення рівня небезпечних речовин у продукції та належне маркування.

       Екологи наголошують, що світ немає іншого виходу, аніж стати нарешті свідомим того, що без обдуманого підходу до відходів, якими людство щодня засипає усе навколо, планета загине, і усі ми разом із нею! Зрештою, якщо створені належні правові механізми, проводиться системна просвітницька діяльність та забезпечена система покарання за порушеннязакони працюватимуть.

       Екологи наголошують, що людям важливо донести серйозність наслідків екологічного лиха, яке може невдовзі спіткати нашу планету.  Одна портативна батарея може забруднити шкідливими компонентами близько 400 літрів води. Близько 70 відсотків небезпечних для навколишнього природного середовища та здоров'я людини речовин, що перебувають у побутових відходах, міститься у відходах електричного та електронного обладнання.

       Експерти наголошують, що якщо підійти до питання відходів із розумом, можна ще й отримати неабияку користь. Адже електронне сміття містять у своєму складі 60,2% металів, серед яких золото, срібло, мідь, платина, паладій, залізо, алюміній. Проте на даний час Україні бракує необхідного обладнання, яке би займалось переробленням цих відходів.

       Основним завданням системи поводження з відходами побутового електронного та електричного обладнання є забезпечення їх збирання, оброблення на спеціалізованих підприємствах, знешкодження, вилучення цінної вторинної сировини та зменшення негативного впливу на довкілля через мінімізацію захоронення компонентів, які не підлягають утилізації.

       Спільними зусиллями свідомих громадян і підтримкою цих екокроків на законодавчому рівні, Україна не лише виконає частину зобов'язань згідно з Угодою про асоціацію з ЄС, а й зробить свій важливий внесок у порятунок планети.

Куди здавати відходи на переробку в Житомирі? Перелік адрес